EKRE: topeltkodakondsusega saadikud peavad riigikogust lahkuma

neljapäev, juuli 07, 2016

PRESSITEADE
04.07.2016
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond: topeltkodakondsusega saadikud peavad riigikogust lahkuma

Riigikogu liikmed Imre Sooäär ja Valdo Randpere kui topelkodakondsust omavad saadikud peavad parlamendist lahkuma, leiab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsoon ning esitas sellekohase ettepaneku Riigikogu juhatusele.

Fraktsiooni taotleb, et Riigikogu juhatus teeks ettepaneku Riigikohtule lõpetada Sooääre ja Randpere volitused enne tähtaega, kuivõrd nad ei vasta Riigikogu liikme kandidaadile esitatavatele nõuetele. Samuti palub fraktsioon üle vaadata, kas lisaks Sooäärele ja Randperele on seadusevastane topeltkodakondsus veel mõnel Riigikogu liikmel. 

Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas juhib tähelepanu, et seaduste järgi ei tohi Eesti kodanik olla samal ajal mõne muu riigi kodakondsuses. „Reformierkondlased Sooäär ja Randpere on avalikkuses kinnitanud, et omavad lisaks Eesti Vabariigi kodakondsusele ka teise riigi kodakondsust. Vastavalt seadusele kaotab isik Eesti kodakondsuse juhul, kui ta võtab endale muu riigi kodakondsuse,“ märgib Põlluaas.

„Kuna põhiseaduse ja Riigikogu valimise seaduse kohaselt võivad Riigikokku kandideerida ainult Eesti, mitte muu riigi ega topeltkodakondsust omavad kodanikud, siis ei tohi Sooäär ega Randpere olla parlamendi liikmed. Nad ei oleks tohtinud kandideeridagi.“ 

Põlluaasa sõnul ei anna kodakondsus mitte ainult õigusi, vaid paneb ka kohustusi. „Mitme riigi kodakondsuse omamine tähendab lepingut mitme riigiga, kohustust tegutseda ka teiste riikide huvides. Tekib küsimus, kelle huve esindavad Riigikogu liikmed, kes omavad ka teiste riikide kodakondsust. Tegemist on selge julgeolekuriskiga,“ ütles Põlluaas. 

„Viimasel ajal on reformierakondlased, sealhulgas topeltkodakondsust omavad Sooäär ja Randpere teinud ettepanekuid seadustada topeltkodakondsus. See oleks hukatuslik samm, mis avaks näiteks Vene kodanikele ja seeläbi Kremlile juurdepääsu Eesti kõrgeima riigivõimu teostamisele. On selge, et topeltkodakondsus ja eriti seda omavate isikute saamine Riigikogusse ja teistesse riiklikesse institutsioonidesse tuleb välistada.“

Lisainfo:

Henn Põlluaas
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni aseesimees

Tel 5854 1447

You Might Also Like

0 kommentaari

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond

Laadib...

Uued uudised

Laadib...