Haigekassa ümbernimetamine Tervisekassaks kõlab kui aprillinali

esmaspäev, jaanuar 23, 2023

 Kõne Riigikogus 23.01.2023

Eesti Haigekassa ümbernimetamine Tervisekassaks on järjekordne näide sellest, kuidas süsteemis olevate probleemide lahendamise asemel tegeletakse Reformierakonna valitsuskoalitsioonis mõttetu asendustegevusega.

Tervisekassa olevat parem kui Haigekassa. Mis poolest? See ei paranda mitte midagi, see ei too kaasa kokkuhoidu, kvalitatiivseid ja positiivseid muudatusi süsteemi töös ega toimimises.

Suur hulk raha, aega ja energiat kulutatakse sõna otseses mõttes lollustele. Ja seda valitsuse ja koalitsioonipoliitikute toel. Kas mõne aja möödudes võiks nime muuta juba Rõõmukassaks? Äkki see on Tervisekassast veelgi parem? Igatahes ägedamalt kõlab küll. Saaks jälle raha raisata. Kaitseministeerium saagu Rahuministeeriumiks, Sotsiaalministeerium Õnneministeeriumiks jne, jne. Tööd rahva hüvanguks jätkuks küll.

Sarnaseid asendussõnu kasutatakse juba igas eluvaldkonnas – invaliidi asemel on puudega inimene, surma asemel siit ilmast lahkumine, vanuri asemel seenior, purjus inimene on ebakaine, relva asemel relvataoline ese, pedofiili asemel mõne meelest fotohuviline jne.

Nimevahetus Tervisekassa kasuks on vaid üks näide eufemismide reas, millest ei muutu mitte miski. Ammugi paremaks. Kas sellele peab ikka tõesti kulutama aega ja rahva raha, kui me kõik teame suurepäraselt, et haigus jääb ikka haiguseks ja seda tuleb ravida.

Nimevahetust on püütud läbi suruda juba aastaid. Minule ei ole teada, kes on ümbernimetamise idee autor. Varem on õnnestunud see totrus siiski tagasi tõrjuda. Nüüd on nimevahetus jälle kuskilt kapinurgast välja imbunud ja tahetakse kõikide muude tõsiste teemadega tegelemise asemel uuesti läbi suruda.

Me teame, et tegelikult on uut nime omavoliliselt kasutatud juba mitu aastat, ilma, et seaduseandja oleks kõnealust nimevahetust heaks kiitnud. Selleks on kulutatud juba sadu tuhandeid eurosid. 2018. arvestas Sotsiaalministeerium nimemuutmiseks 865 000 eurot. Toodetud on uue nimega reklaame, meeneid ja pusasid, kujundatud logo, blanketid, pastakad ja jumal teab mis veel, ostetud domeen. Justkui tegemist oleks äriühinguga, mis peab teistega konkureerima ja ennast reklaamima. Kas tõesti ei ole kogu selle rahaga mitte midagi paremat ja targemat ette võtta? Näiteks ravida inimesi?

Haigekassal ei olnud neljasadat tuhandet eurot, et Põlva haigla sünnitusosakonda lahti hoida, nüüd laristatakse, justkui viimnepäev oleks tulemas. Või tahetakse koalitsiooni poolt lihtsalt omavolitsejad ja raviraha raiskajad ning sellest seaduserikkumisest kasusaajad sellega legaliseerida?

Miks peab maksumaksja sisuliselt haigete raviks mõeldud raha riisumise kinni maksma? Isikud, kes on taolise lubamatu ja otstarbetu raiskamise eest süüdi tuleb päevapealt lahti lasta ja vastutama panna. Las maksavad omast taskust kõik kinni. Siis teame vähemalt, et teine kord mõeldakse enne tõsiselt järele, kui millegi sarnasega välja tullakse.

See puudutab ka poliitikuid, kes nimevahetuse üles soojendasid ja selle eest seisavad. Teie koht ei ole Riigikogus ega valitsuses. Te olete nagu rotid katku ajal rahva rahakoti või viljasalve kallal. Kas te olete hetkekski peatunud ja mõelnud, kui paljud inimesed seetõttu vajalikust ravist ilma on jäänud või veel jäävad? Kui paljud surnud? See on kriminaalne!

Kas nimetame ka haiglad tervisemajadeks, suremise lõplikuks tervenemiseks ja valetamise tõerääkimiseks? Kui meenutada seda, kuidas Eesti Euroopa suurima inflatsiooni ja hinnatõusu põhjused püütakse kõige muu ja kõigi teiste kui Reformierakonna valitsuse tegematajätmiste ja hoolimatuse süüks ajada, on valetamine juba igapäevaseks praktikaks kujunenudki.

Kui Reformierakond veel kauaks võimule jääb, siis näeme varsti ka orwelliliku Tõeministeeriumi loomist, mis defineerib nende enda ideoloogiast lähtuvalt, mis on tõde ja vale ning asub jõuliselt vaigistama ja represseerima neid, kes teisel seisukohal on. Tõtt öelda, seda me näeme juba tänagi.

Ükskõik, mis uus nimi Haigekassale pannakse, lõviosa kassa eelarvest võtab ikkagi haigete ravi ja sellega seotud kulutused. Haigused on seotud valu ja kannatusega ning haigeid tuleb ravida. Terved inimesed seda ei vaja. Terved inimesed ei vaja ka mingit kassat. Me ei olnud Haigekassat luues nii rikkad ega ole praegugi nii rikkad, et anda tervete tervist tugevdavatele abinõudele eelisrahastust.

Me peame töötama selle heaks, et haiged ei peaks kuude kaupa ravi ootama, et perearsti- ja operatsioonijärjekorrad kaoksid, et arste, õdesid ja sanitare jätkuks, et ravimid oleks saadavad ja süsteem ise inimestele mõeldud ravirahasid ära ei sööks. Tundub aga, et see ei huvita mitte kedagi peale rahvuskonservatiivide.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni algatatud seaduseelnõu järgi peaks Haigekassa hakkama uut nime kandma 1. aprillist. Ma loodan südamest, et Eesti Haigekassa ümbernimetamine Tervisekassaks ongi varajane aprillinali. Terve mõistus ütleb, et teisiti see olla ei tohiks.

Seda enam, et nimevahetuse hoos tahetakse teadmata põhjusel ära kaotada ka sõna Eesti. Ei oleks enam ei Eesti Haigekassat ega Eesti Tervisekassatki. Oleks lihtsalt Tervisekassa. Kas selleks, et harjutada meid, et tänase valitsuse mahitatud enneolematu massiimmigratsiooni tingimustes ei ole varsti enam ka Eesti Vabariiki. Saab olema vaid mingi võõraste vabariik, mis ei pruugi olla ka mitte isegi vaba. Meie sellega ei nõustu!

Seega head kolleegid, lõpetame selle mõttetu asendustegevuse ja unustame kogu nimevahetuse jandi ära. Loomulikult ei pea ma siin silmas omavolilist raharaiskamist. Õiguserikkumist ei tohi unustada. Selle kordasaatjad peavad vastutama.

Las Haigekassa jääb selleks, milleks ta on loodud - Eesti Haigekassaks ja tegelegu ta edasi haigetega ja nende raviga. Paremini kui siiamaani! Palju paremini. Just seda on meil ja eesti inimestel vaja!

Kõike eelpooltoodut arvestades teeb Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata.


Remargiks: Nagu arvata, lükati meie ettepanek tagasi ja kolossaalse raharaiskamise legaliseerimisprotsess jätkub.

You Might Also Like

0 kommentaari

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond

Laadib...

Uued uudised

Laadib...